Гірудотерапія — лікування п’явками (Hirudo — п’явка, therapy — лікування). По тих, що дійшли до наших днів манускриптам, за піонера цього методу слід вважати древнього грека Никандра з Колофона (200 — 130 рр. до Р.Х.). Враховуючи вік даного методу лікування ефективність його не повинна викликати сумніви. У численних статтях присвячених лікуванню п’явками перераховується маса захворювань, при яких гірудотерапія є ефективною, — це цілком з’ясовно з позицій сучасної фізіології і біохімії. Основою лікувального ефекту гірудотерапії є слина п’явки, яка містить велику кількість біологічно активних речовин (БАВ), сприяючих нормалізації внутрішнього гомеостазу (біологічні процеси в організмі).
Головні відмінності сучасній гірудотерапії
Сучасна гірудотерапія відрізняється від древньої тим, що в даний час використовуються вирощені на біофабрикі і такі, що пройшли медичний контроль п’явки. Після сеансу терапії п’явки знищуються що відповідає вимогам профілактики Віл-інфекції, вірусного гепатиту і ряду інших хвороб, що передаються через кров. Медичну п’явку (з чотирьохсот видів, відомих науці, тільки один вид Hirudo medicinalis і три його підвиду є корисними для людини) застосовували для полегшення стани хворих і для профілактики хвороб вже в ХIV столітті до нашої ери.
І лише в кінці ХIХ століття були зроблені перші спроби вивчення механізму терапевтичної дії п’явок. До цього вважалося: лікування відбувається в основному за рахунок того, що п’явка відсисає “погану кров”. Дійсно, п’явка висмоктує від 3 до 5 кубічних сантиметрів крові. Проте головне, як показали дослідження, – склад слини п’явки, яка засвоюється тканинами організму. Медична п’явка упорскує в організм за один сеанс понад сто біоактивних препаратів! Вони надають протизапальну дію, активізують місцевий капілярний кровообіг, покращують постачання тканин киснем і живильними речовинами, запобігають тромбоутворенню і розчиняють свіжі тромби. Клінічно це виражається в швидкому зникненні сердечних болів, ліквідації набряків, відновленні порушеного кровообіги головного мозку і інших органів. Є всі підстави називати п’явку фармацевтичною міні-фабрикою. Найважливіший фермент секрету п’явки – гиалуронидаза – вектор, за допомогою якого все інші біологічно активні речовини, що входять до складу секрету засвоюються організмом, проникаючи в тканини на глибину до десяти сантиметрів. Таким чином, лікувальний ефект досягається не за рахунок відсмоктування, а, навпроти, за рахунок уприскування. Де ще можна знайти такий унікальний одноразовий шприц? (Відповідно до санітарних нормами після застосування п’явку знищують.)
Перерахуємо круг захворювань, де успішно застосовується гірудотерапія. Це захворювання серцево-судинної системи (гіпертонічна хвороба, стенокардія сердечна недостатність); захворювання легенів (бронхіт, бронхіальна астма), шлунку (виразка, гастрит), печінки (гепатит, цироз); хірургічні хвороби (фурункульоз, абсцеси, варікозна хвороба, тромбофлебіт трофічні виразки і рани, гострий мастит, наслідки травм). Застосування гірудотерапії виявилося ефективним і при лікуванні гінекологічних захворювань, в урології, офтальмології (глаукома), при запаленні додаткових пазух носа, юшка і так далі…
Що лікує п’явка?
• Серцево-судинні захворювання, в т.ч. гіпертонічна хвороба, атеросклероз, варікозне розширення вен, тромбофлебіт, геморой і так далі
• Урологічні захворювання (хронічний простатит, аденома передміхурової залози цистит і уретрит, эпидидимоорхит), включаючи андрологические порушення (зниження потенції і лібідо, безпліддя, чоловічий клімакс і так далі).
• Гінекологічні захворювання (хронічні запальні процеси матки і придатків кольпіти, дегенеративні зміни в яєчниках, міоми, ендометріоз спаечный процес, мастопатии, клімактеричні розлади).
• Нервові стани (синдром хронічної втоми, страхи, безсоння і так далі)
Наукові дослідження, проведені за останніх роки, підтверджують ефективність використання гірудотерапії у всіх областях клінічної медицини як додаткового методу при стандартному лікуванні. Перевага гірудотерапії перед іншими способами природного і технократичного лікування полягає, перш за все, в тому, що секрет слинних залоз п’явки викликає зворотний процес у сфері базових механізмів розвитку хвороби — ішемія і гіпоксія тканин, розлади мікроциркуляції, перериває патологічний ланцюг подій у вогнищі захворювання.
Будь-який патологічний процес в організмі людини викликає порушення мікроциркуляції. Це приводить до накопичення зайвої рідини (набряк тканин), що викликає підвищення внутритканевого тиску що приводить до механічного здавлення судин, це відповідно погіршує кровопостачання тканин, перешкоджає відтоку лімфи і викликає застій міжклітинної рідини. Всі ці процеси приводять до збільшення гіпоксії (недостатність кисню). При недоліку кисню, процеси окислення загальмовуються, накопичуються недоокисленные продукти життєдіяльності кліток (шлаки, токсини), які володіють вираженими гідрофільним (що притягує воду) ефектом, що підсилює притоку води у патологічний осередок. Це викликає посилення набряку. Круг замикається. Цей процес у фізіології називається «Порочний круг». В секреті слинних залоз п’явки міститься речовина — гірудин. Дане біологічно активне речовина покращує властивості реологій (текучість) крові. Що дозволяє збільшити кровотік через патологічно звужені судини, що приводить до збільшення надходження кисню і поліпшення відтоку з патологічного осередку. Процеси окислення нормализируются, відсоток недоокисленных шлаків і токсинів знижується. «Порочний круг» — розривається.
При виникненні в організмі вогнища запалення включаються захисні механізми, направлені на ліквідацію патологічного процесу, у тому числі і механізм «огорожі запального вогнища». Виявляється він в тому, що вогнище запалення відділяється від навколишніх тканин сполучною тканиною. Організм як би запечатує вогнище запалення, щоб процес не розповсюдився далі. При стиханні процесу соединительнотканные перегородки в організмі зберігаються. Вони перешкоджають нормальному функціонуванню тканин утрудняючи кровотік і відтік лімфи. Якщо даний запальний процес відбувається в черевній порожнині, формується спаечная хвороба. В секреті слинних залоз п’явки міститься речовина — гиалуронидаза. Дане речовина впливає на гіалуронову кислоту, яка є «цементом» сполучної тканини. Розпушуючи соединительнотканные перемички, гиалуронидаза сприяє відновленню нормального кровотоку і відтоку лімфи.
Так само відмічене виражене імуностимулююче (що підвищує імунітет) і протимікробна дія гірудотерапії. Обумовлено його не лише БАВ (Біологічно Активними Речовинами) що містяться в секреті п’явки, але і дією Aeromonas hydrophila sp. — бактерія — симбіонт, що живе в кишечнику п’явки.
• Тривалість сеансу гірудотерапії від години до півтора, залежно від стану пацієнта і вираженості проблеми. Визначається індивідуально. Справедливості ради треба визнати що п’явка сама визначає, скільки часу їй необхідно працювати.
• Лікування, як правило, курсами по 7-10 сеансів. Два — три сеанси в тиждень.
• Вартість однієї процедури не залежить від кількості вживаних п’явок.
• Вірогідність інфікування (зараження) пацієнта при сеансі гірудотерапії повністю виключена.
• П’явки використовуються тільки один раз. Після сеансу п’явки знищуються.
Лікувальні медичні п’явки вирощуються на спеціальній біофабрикі. При покупці виписується спеціальний документ — сертифікат відповідності.
80 відсотків пацієнтів спочатку випробовують страх перед п’явкою. Але після першого сеансу всі страхи випаровуються неприязнь проходить сама собою. Навіть з’являється відчуття симпатії.
Укус п’явки нагадує укус комара або щипок кропива. П’явка прокушує шкіру тільки в рефлексогенних крапках (біологічно — активні точки), тобто крапки, використовувані при акупунктурі.
Кров з ранки зупиняти не слід. Вважається за нормальний, якщо виділення з місця укусу продовжуються до 24 годин. Крові при цьому йде зовсім небагато, в основному йде лімфа. А її втрата запускає механізм стимуляції імунітету і ліквідовує набряки.
Гірудотерапія дає добрі результати як сама по собі, так і у поєднанні з іншими методами лікування, зокрема: гомеопатією, фітотерапією, фізіотерапією.
Протипоказання до гірудотерапії
Гемофілія важкий ступінь анемії, геморагічний діатез, стійка гіпотонія (знижений тиск), вагітність, індивідуальна непереносимість. онкологічні захворювання, після операції кесаревий перетин гірудотерапія протипоказана в течію трьох-чотирьох місяців.
Дітям до 7-ми років п’явок не ставлять.
Свідчення до гірудотерапії
Гірудотерапія в ревматології:
Хвороби суглобів: артрити, ревматоїдний артрит остеоартроз, ревматичні захворювання навколосуглобових м’яких тканин спондиліт анкилозирующий (хвороба Бехтерева). Ревматизм.
Хвороби органів кровообігу:
Гіпертонічна хвороба, гіпертонічний криз вегетативно-судинна дистонія, аритмії серця, атеросклероз, інфаркт міокарду, ішемічна (коронарна) хвороба серця, кардіалгії кардіоміопатії, кардіосклероз, легеневе серце, міокардіодистрофія міокардит, недостатність кровообігу, сердечна астма, сердечна недостатність, судинний криз.
Хвороби органів дихання:
Бронхіальна астма, бронхіоліт, бронхіт гострий бронхіт хронічний, кандидоз легенів, плеврит, пневмокониозы, пневмонія пневмосклероз, емфізема легенів.
Хвороби органів травлення:
Гастрит, гепатит, гепатозы, гіпербілірубінемії функціональні, гіперліпідемія эссенциальная, гіперсекреція шлункова функціональна, дисбактеріоз кишковий, дискінезії травного тракту, диспепсія, дуоденіт, замок, коліт панкреатит хронічний, харчова алергія, проноси (діарея), постгепатитный синдром, холецистит хронічний, цироз печінки.
Гірудотерапія в урології:
Гломелуронефріт, пієлонефрит, поликистоз нирок ниркова коліка, нирковокам’яна хвороба, ниркова недостатність цистит, цисталгія. Простатит.
Гірудотерапія в хірургії:
Варікозне розширення вен нижніх кінцівок варікозне розширення вен сім’яного канатика, геморой, гідраденіт фурункульоз.
Ендокринні і обмінні хвороби:
Діабет цукровий, диспитуитаризм юнацький, зоб дифузний токсичний, зоб ендемічний, ожиріння, тиреодиты.
Гірудотерапія в гінекології:
Дісменорєї, передменструальний синдром, фибромастопатии, ендоцервіцит, ерозія (дисплазія слизової оболонки оболонки шийки матки).
Нервові хвороби:
Головний біль (цефалгія), запаморочення діенцефальний (гіпоталамічний) синдром, мігрень (гемікранія) невралгія трійчастого нерва, невропатія лицьового нерва, радикулопатии дискогенні, тремор.
Гірудотерапія в дерматології:
Алопеція, атопічний дерматит, бородавки дерматити, шкірне свербіння, піодермія, угрі звичайні (юнацькі).
Хвороби вуха, горла, носа:
Поліпи носа, синусит, гайморит хронічний фронтит, этмоидит, тонзиліт, фарингіт, фурункул переддня носа.
Очні хвороби
Глаукома застійний диск зорового нерва, ячмінь.
Відвіку відомий метод лікування п’явками (гірудотерапія) використовується сьогодні в сучасній медицині, як новаторський, нарівні з останніми медичними технологіями. Актуальні наукові дані отримані за допомогою генної інженерії, молекулярної біології біохімічних досліджень, пояснив багато хто, що раніше здавалися таємничими властивості медичної п’явки.
Результати лікування хворих із застосуванням п’явок.
Фурункули і карбункули важко піддаються лікуванню: понижений імунітет сучасного пацієнта сприяє розповсюдженню запального процесу і приводить до важких ускладнень, інший раз загрозливих життю хворого. Тромбоз кутової вени особи, тромбоз синусів головного мозку менінгіт, абсцес мозку, сепсис – ось неповний перелік небезпечних, не таких вже рідких ускладнень від фурункулів і карбункулів в області особи. Антибіотики в таких випадках часто безсилі; інфільтрат швидко розповсюджується, викликаючи набряк очей, утрудняючи дихання. У цих випадках дві-три п’явки (деколи хапало і одній) давали відчутний ефект в течію доби, після чого звичайні фізіотерапевтичні методи дозволяли повністю відновити здоров’я.
Чудові результати були отримані у хворих з деформуючим артрозом гомілковостопних тазостегнових, плечових, ліктьових і інших суглобів. Після курсу постановки п’явок на рефлексогенні зони і біологічно активні точки (гирудорефлексотерапии) у багатьох пацієнтів зникав больовий синдром.
Існують і інші абсолютні протипоказання:
- знижений тиск;
- залізодефіцитна анемія;
- геморагічний діатез;
- онкологічні захворювання;
- вагітність;
- після операції кесаревий перетин гірудотерапія протипоказана в течію трьох-чотирьох місяців;
- дітям до 7-ми років п’явок не ставлять.
Гірудотерапію призначає лікарка після грунтовного обстеження. Під час сеансу поважно розслабитися, щоб ніщо не заважало нормальному потоку крові. Тому сидіти (або лежати) слід в максимально зручній позі.
П’явки рекомендують ставити в точках акупунктури. В ході сеансу гірудотерапії голодних п’явок ставлять (залежно від захворювання) на ділянку серця печінки, уздовж уражених судин і так далі Ділянка шкіри, на яку будуть приставлятися п’явки, протирають спиртом, а потім гарячою водою. Біль практично відсутній – так, колення, як при опіку кропивою. А через 15 секунд починає діяти природна анестезія, яку забезпечує слина п’явки.
Сеанс триває від 20 до 40 хвилин. За цей час, нассавшись крові, п’явки зазвичай відвалюються самі. Ранки закривають стерильною марлевою серветкою, а пацієнт щоб уникнути запаморочення ще півгодини лежить. Втім, слабкість після процедури випробовують зазвичай на самому початку курсу.
• що антикоагулює (зниження згортуваності крові)
• тромболитическое (руйнування тромбів)
• протиішемічне (поліпшення постачання кров’ю тканин і органів)
• антигіпоксія (поліпшення постачання кров’ю киснем тканин і органів)
• гіпотензивне (нормотензивне)
• протинабрякле
• дренуюче
• відновлення мікроциркуляції
• ліполітичне (розщеплювання жирових відкладень)
• відновлення нервово-м’язової передачі імпульсів
• загальне рефлекторне
• відновлення проникність судинної стінки
• бактеріостатичне (загибель мікроорганізмів, що викликали запальний процес, “як антибіотик”)
• імуностимулююче
• анальгизируюшее (знеболююче).